Rapid prototyping

Każda osoba zajmująca się techniką wykowania elementów z tworzyw sztucznych za pomocą wtrysków wie, że aby wykonać pierwszy wtrysk, trzeba mieć formę. Forma taka jest wykonana zwykle z metalu, a jej cechą główną jest bardzo wysoka cena. Koszt wykonania stalowej formy określa (implikuje) kolejne dwie podstawowe wielkości ekonomiczne:
 • Minimalną wielkość serii - aby zainwestowane w nią pieniądze zwróciły się,wielkość produkcji sprzedanej musi liczyć się co najmniej w tysiącach, a jeszcze lepiej w setkach tysięcy lub milionach, zwłaszcza przy formach dużych lub skomplikowanych.
 • Ryzyko inwestycyjne - w razie błędów konstrukcyjnych trzeba dokonywać kosztownych poprawek. Ale jest jeszcze większe ryzyko: w razie nie sprzedania produkcji, czyli np. "nie trafienia w rynek" forma zostaje odłożona na półkę. Powiększa w ten sposób straty zakładu, a większa liczba takich pomyłek może zakłócić nawet płynność finansową firmy lub doprowadzić do jej bankructwa.
003              006
001
 
 
002
Dlatego coraz większą wagę zaczyna się przywiązywać do dwóch nowoczesnych sposobów eliminacji owych dwóch ograniczeń:
 • Minimalną wielkość serii można ograniczyć nawetdo kilku sztuk. Metoda wykonywania krótkich serii (1 - 500 sztuk) nazwana została R.I.M. (Reactive Injection Moulding). W tanią formę silikonową (ze specjalnego silikonu o wysokich parametrach) wtryskuje się szybko utwardzające się żywice, gdzie po 10-30 minutach otrzymujemy gotowy element.
 • Ryzyko można zmniejszyć dziesięciokrotnie lub nawet dwudziestokrotnie za pomocą wykonywania prototypów z żywic, przypominających lub nawet imitujących tworzywa sztuczne takie jak polipropylen, ABS, czy nawet przezroczysty poliwęglan. Imitacja taka jest prawie doskonała zarówno pod względem estetycznym (wygląd), jak i mechanicznym. Można w ten sposób wykonać serię testową różnych odmian np. obudowy odkurzacza, czy kształtu telefonu, lub reflektora samochodowego. Tysiące elementów są najpierw wykonywane za pomocą żywic, zanim dojdzie do wyboru wzoru a następnie skonstruowania formy metalowej i rozpoczęcia produkcji. W ten prosty sposób dochodzi się do stanu, w którym produkcja jest trafiona z prawdopodobieństwem ponad 90%! 
   013          014         012
  005
 
 
008

 Od pomysłu do realizacji

Wykonywanie modeli

Tradycyjna technika wykonywania modeli z drewna jest kosztowna i pracochłonna. Stosowanie tego typu materiału powoduje zagrożenie pylenia. Model z drewna jest trudny do przechowywania a także jest mało odporny na mechaniczne obciążenia. Największym problemem jest wykonanie kilku egzemplarzy modeli (szczególnie wielkogabarytowych) aby zaformować większą ilość skrzynek formierskich w odlewniach metali.
Obecnie coraz częściej stosowana jest technika wykonywania tego typu modeli z prasowanych płyt poliuretanowych (płyty modelarskie). Materiały te charakteryzują się nastąpujęcymi własnościami:

 • całkowicie homogeniczna struktura i jakość powierzchni
 • stabilność wymiarów, duża stabilność krawędzi
 • małe wchłanianie wilgoci, praktycznie nie tracą zabarwienia
 • nieograniczony okres przechowywania w położeniu płaskim w suchej atmosferze


Więcej informacji o płytach modelarskich w rozdziale "Produkty", sekcja "Płyty modelarskie".

  009      011      016
010
 
 
015

Wykonywanie modeli metodą odlewania (kopiowania)

Replikowanie modeli w dzisiejszej technice nie stanowi problemu. Zaletą tej technologii jest szybkość wykonania kopii bez skurczów wymiarowych, a także jej ekologiczność i bezpieczeństwo pracy dla użytkownika.
Do tego celu opracowane zostały nietoksyczne materiały do odlewania z żywic poliuretanowych, metakrylowych i epoksydowych.

 • bardzo mały skurcz (od 0.1 do 0.2 %)
 • szybkość utwardzania
 • nietoksyczność
 • trwałość w składowaniu
 • odporność na działania mechaniczne
 • możliwość regeneracji
 • możliwość utylizacji lub recyklingu.


Zastosowanie wielu z oferowanych przez firmę Proxima Adhesives produktów eliminuje wykonywanie odlewów i kształtek za pomocą żywic poliestrowych, które charakteryzują się dużymi skurczami, toksycznością i trudną obróbką.
Dla wielu użytkowników zastosowanie tanich a szkodliwych dla zdrowia produktów nie powinno być główną przesłanką ekonomiczną. Ważniejsze jest aby chronić środowisko i pracowników przed ujemnymi właściwościami używanych materiałów.

017             018
 
019
 
 
020
 
 
021


 Produkty

Zainteresowanych zapraszamy na szkolenia na temat materiałów i technologii wykonywania form. O szczegły pytaj w firmie PROXIMA ADHESIVES.

Niektóre usługi w zakresie Rapid Prototyping - zapraszamy do firmy Pro-Art

 


[ Strona główna], [ Technologie produkcyjne ], [ Technologie remontowe ], [ Produkty ], [ Rapid prototyping ], [ Kontakt ], [ Artykuły ], [ Współpraca]